wolne media

 

Zaczęło się od zastępstwa. A dokładniej od telefonu z Izby Wydawców Prasy z pytaniem, czy nie pojechałbym do jakiegoś „Tiutiurlistanu”, czy coś takiego, poprowadzić szkolenie graficzne dla tamtejszych dziennikarzy. Zdesperowany koordynator projektu zadzwonił do Izby, bo w ostatniej chwili „wypadł” mu ekspert z Polski. W ten sposób w 2006 roku pojechaliśmy z ówczesnym dyrektorem artystycznym Gazety Wyborczej Krzyśkiem Truszem, do Tadżykistanu, później do Kirgistanu i na Ukrainę. Dziś jestem autorem, koordynatorem i ekspertem projektów dziennikarskich Stowarzyszenia Wschodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne, a grono dziennikarzy, których namówiłem na pracę z wydawcami mediów na wschodzie liczy ponad 20 osób.

w europie i azji

 

Białoruś  2016–teraz

Na Białorusi doradzamy wydawcom i dziennikarzom z redakcji niezależnych tygodników lokalnych (powiatowych) i internetowych serwisów infrmacyjnych.

 

Ukraina 2013–2016

Do rozpoczęcia wojny w Donbasie dziennikarze i wydawcy gazet lokalnych przyjeżdżali na kilkudniowe warsztaty do wynajętego ośrodka na Krymie, gdzie uczyli się nowoczesnej edycji prasy i organizacji procesów wydawniczych. Pracowaliśmy też w Odessie z aktywistami NGO nad graficzną formą przekazu w kampanii wyborczej przed wyborami samorządowymi.

 

Kirgistan, Tadżykistan 2006–2012

W kirgiskich i tadżyckich miastach uczyliśmy dziennikarzy i właścicieli prywatnych gazet nowoczesnej edycji prasy, obsługi programów graficznych do składu i fotoedycji, a także, w miarę potrzeb, podstaw warsztatu dziennikarskiego.

publikacje

 

Niektóre są całkowicie mojego autorstwa, inne tylko zaprojektowałem graficznie i złożyłem na zlecenie Wschodnioeuropejskiego Centrum Demokratycznego. Niektóre służyły jako podręczniki i skrypty do prowadzonych przeze mnie szkoleń.

i inne

 jacek gałązka

Kontakt

ex-press@post.pl

+48 604 084 776

Szkolenia

Indywidualnie

można się zapisać

na moje  zajęcia

pod adresami:

 

IT Media – Autoryzowany

Ośrodek Szkoleniowy

Adobe i Maxon,

itmedia.pl

 

Polskie Towarzystwo

Badaczy Rynku i Opinii,

ptbrio.pl

 

dla wydawców

W sprawie konsultacji

lub warsztatów dla firm

— napisz lub zadzwoń